A Bíborvörös Dolgozószóba a legelső Holmes történet. Ebben ismerkedik meg Dr. John Watson és a legnagyszerűbb nyomozó. Watson hamar rájön, hogy különleges személlyel hozta őssze a sors. Ezért egy listát készít róla, ami igen ismert lett. A lista azonban még tévedéseket tartalmaz, mert Watson a megírásakor még alig ismerte Sherlock-ot, de később közös nyomozásaik során felderülnek Watson tévedései a Kánonban, azaz Conan Doyle történeteiben.
Megjegyzendő, hogy A Bíborvörös Dolgozószoba regényben Watson a lista megírása után maga is belátta, hogy még nem látta át a rendszert Sherlock Holmes ismereteiben és tűzre is vetette a listát. Így vallott erről: "Mikor a végére jutottam, kedvtelenül a tűzbe hajítottam. Milyen életpálya lehet, melynél ennnyiféle tudásra van szükség? - kérdeztem magamtól."
Tehát most Watson pontatlan megfigyeléseiről lesz szó.
A pontatlanságokat tartalmazó lista, amit Watson írt a detektívről:
"Sherlock Holmes tudománya
1, Szépirodalom: semmi.
2, Bölcselet: semmi.
3, Csillagászat: semmi.
4, Politika: egy kevés.
5, Botanika: részleges; jól ismeri általában a mérgeket és azok hatásait.
6, Geológiai: kevés, de gyakorlati, különösen a talajfajtákat ismeri jól; a járás közben felfröccsent sárból megmondja, London mely részéről származik
7, Kémia: jelentős.
8, Anatómia: széles körő, de rendszertelen.
9, Bulvársajtó: minden jelen és múlt századbeli bűntényt ismer.
10, Zene: szépen hegedül.
11, Sport: kitűnő bokszoló és kardvivó
12, Jog: jól ismeri az angol törvényeket. "
Idézet a Szukits Kiadó "Sir Arthur Conan Doyle összes Sherlock Holmes története kiadványból - az idézet pontos, a számozással bővítettük csak, hogy áttekinthetőbb legyen a magyarázat.
Magyarázatok:
1, Szépirodalom: semmi
Watson arra alapozza, hogy a detektív nem jártas az irodalomban, hogy idézett Sherlock-nak Thomas Carlyle [ejtsd: karlájl] skót történetírótól és a nyomozó jelezte még nem hallott felőle. Holmes védelmében említsük meg, hogy a világ összes íróját képtelenség ismerni, még neki is. Később azonban mikor több időt töltenek együtt Sherlock szívesen említ irodalmi idézeteket. A már már a Baker Street-i zsenihez köthető "The game is afoot.", azaz "A játszam elkezdődött." mondat eredetileg Shakespeare V. Henrik művéből származik.
2, Bölcselet: semmi.
Sherlock Holmes valójában egy filozófus is. Jó példa erre A Haditengerészeti Szerződésben mondott gondolatai a rózsákról vagy az iskolákról.
3, Csillagászat: semmi.
Valóban A Bíborvörös Dolgozószoba eseténél Watson rájön Holmes nincs tisztában azzal, hogy a Föld forog a Nap körül és nem fordítva. Később azonban A Görög Tolmács esetében Sherlock említ olyan dolgokat, az ekliptika kapcsán, amikből kiderül valamennyit azért tud a csillagászatról.
Folytatjuk...