Kedves Sherlock Holmes Rajongók!
Egy újabb bizonyíték arra, hogy Sherlock Holmesszal még a legváratlanabb helyeken is összefuthatunk:
A magyarországi TV2 népszerű Kincsvadászok műsorának 2025. január 8-i adásában Kósa Emese egy a nagymamája által az 1960-as években vásárolt bútorszettet vitt be eladásra. Ahogy Megyesi Balázstól megtudtuk a bútor (az asztal és a két szék) Indiában készült a 19. század vége felé, rózsafából. Az 1850-es évektől egészen a század végéig igazán divatos darabnak számítottak az európai polgári otthonokban ezek a keleti, egzotikus berendezési tárgyak, aminek eredményeképpen India elkezdte gyártani is kifejezetten az erre a piacra. Sajnos a szóban forgó bútor nincs olyan jól kidolgozva (síkfaragással készült, ezért a plasztika nem igazán érezhető a mintázatokon, díszeken) de ennek ellenére szép darab, csak nem éppen a legjobb minőségű. A szakértő szerint, hasonló társaihoz képest az átlagnál valamivel jobb, tömörfából, kézzel kifaragott, amit a mi időnkben már nem igen csinálna meg senki.
Kovács Emese indiai asztala és két széke (Fotó: TV2 Kincsvadászok)
Kovács Emese „álomára” 800 000 Ft körül volt, de a legalsó belőtt érték, amiért megvált volna tőle fél millió forint körül mozgott. A licitek 130 000 majd 250 000 Ft-ig jutottak el, de megjegyezték, hogy valószínűleg többet ér ez a tárgy együttes, mint amennyit jelenleg ajánlottak érte, és ha nehezen válik meg tőle, akkor inkább használja ezt a szép darabot. Ahogy Fertőszögi Péter megjegyezte, a keleti kultúrát szerető fiatalokat is érdekelheti és megvehetik, mivel jól mutató dekoratív elem. Nagyon korrekt és sok információval teli Kovács Emese indiai asztala és két széke része volt az adásnak, ami viszont számunkra izgalmassá tette, az a sherlockian oldala. Emese végül nem adta el ezt a nem mindennapi kincset.
Mi is igyekszünk, akár a kedvenc nyomozónk, megfigyelni minden egyes részletet, főleg ha az átlag környezettől elüt, vagy emlékeztet minket valamire. Jelen esetben engem déja vú érzés fogott el, amikor megláttam az asztalt és a székeket és beugrott az egyik kedvenc Doyle regényem A Négyek jele (angol címe: The Sign of Four) aminek központi témája és a szereplők közül többen is kötődnek a varázslatos Indiához. A regény történetét most nem fejtem ki, mivel az meghaladná a cikk terjedelmét, hanem a belőle készült 1987-es filmes (Granada) adaptáció (Főszerepben Jeremy Brett mint Sherlock Holmes, és Edward Hardwicke mint Dr. John Watson) amiben feltűnik ez a bútorfajta.
A történet egyértelműen keleti illetve keleties hangulatot igénylő díszleteket kívánt meg a rendezőktől, ezért nem meglepő, hogy egy-egy indás, sárkányos mintával ellátott szőnyeg, fabútor, használati eszköz stb. láthatunk a képernyőn. Beszerzésük sem jelenthetett akadályt, mivel India az Egyesült Királyság gyarmata volt egészen 1947-es függetlenné válásáig, így nemcsak kereskedelmi célból, hanem mint szuvenírt is behozhatták az anyaországba. Negyven év után a forgatás idején, pedig még sok brit család és otthoni berendezéssel kereskedő üzletember őrizhetett indiai régiségeket a 19. századból.
A filmben látható az alábbi jelenetekben:
Thaddeus Sholto rezidenciájában, amikor fogadja Miss Mary Morstant Holmes és Dr. Watson kíséretében (meglepő a hasonlóság, csak az asztalka lábának a díszítése különbözik):
Thaddeus Sholto rezidenciája két képen - részlet A Négyek jele c. filmből – 1987
Kovács Emese indiai asztala és két széke (TV2 Kincsvadászok)
A másik jelenet, amikor a haldokló Major Sholto, az otthonában meglát egy ijesztő alakot, aki éppen beless az ablakon. (Viszont az itteni asztalon itt jól látható az oldalán végigfutó motívum különbözősége Emese tárgyától, továbbá a két hozzá tartozó szék háttámlája is Sholtonál szögletes, míg a fent látható képen szépen lekerekítettek. Az idősebb Sholto asztala nagyobb, mint a licitre kínált):
Major Sholto házának belső tere – előtérben az indiai bútor a két székkel
(A Négyek jele c. filmből – 1987)
Valószínű, hogy egy ilyen kapcsolódási ponttal érdekesebbé tehető egy-egy tárgy, illetve talán az eszmei és anyagi értékét is emelheti (bár ahogy a licitálók is mondják, a történetet külön kell választani az anyagi szempontoktól). Talán egy Sherlock Holmes kapcsolódási ponttal elérte volna az álomárat az eladó? Lehetséges, hogy Emese bútora ugyanazon műhelyben készült, mint a Granada féle filmben látható darabok? Ki tudja? Ez már csak találgatás, ami félrevezető lehet és a kedvenc nyomozónk sem szeret adatokat nélkülöző teóriákat felépíteni, így mi sem fogunk.
Írta: Zleszik Pál András
Megjegyzések: Köszönjük szépen a TV2 engedélyét a Kincsvadászok képek felhasználásához.
Ez a cikkünk az aktuális Sherlock Holmes hírek és klubteendők, valamint webmesterünk betegsége miatt jelent meg késve. Köszönjük a megértést.
A cikk
FORRÁSOK:
1, 1stdibs.com - www.1stdibs.com:
Large Antique Anglo-Indian Carved Padouk Wood Center Table, Mid 19th Century
2, Sulinet.hu: India földrajza
3, TV2play.hu: Katona Szandra szinte megduplázta az ajánlatát: Vajon az eladó elfogadta?
4, TV2play.hu: Ezt kevesen tudhatták róla: Till Attila imádja az indiai konyhát