Sziasztok!
Élet nyomára bukkanhattak a Marson számolt be róla két nappal ezelőtt az Index hírportál. Idézet a cikkből:
" Egy foltos követ találtak, amin mikrobák élhettek egykor. Ilyen közel még nem jutottunk a földönkívüli élet felfedezéséhez, de döntő eredményt csak akkor születhet, ha a Földön vizsgálhatjuk a mintákat.
A CNN beszámolója szerint a Cheyava Falls nevű követ olyan területen találták, amit a tudósok szerint egykor folyékony víz borított. A követ a leopárd bundájára emlékeztető foltok borítják, amit a felületen egykor élt szervezetek és az élethez köthető kémiai reakciók hoztak létre.
Ezek a foltok nagy meglepetést jelentenek. A Földön az ilyen kőzeteket a felszín alatt élő mikrobák fosszilis nyomainak tekintjük
– magyarázta David Flannery a Perseverance tudományos csapatának asztrobiológusa.
Mindez egy előzetes eredmény, a marsi élet felfedezésének kihirdetéséhez még alapos és összefüggő tudományos elemzés szükséges, például a szóban forgó kő keletkezéséről.
Amit már most is tudunk, hogy a kőben futó világos erek anyaga kalcium-szulfát, amely közvetlen bizonyíték az egykori folyékony víz jelenlétére. A szerves szén jelenlétét a Perseverance SHERLOC nevű fedélzeti műszere igazolta, a foszfát és vas jelenlétét pedig a PIXL röntgen-litokémiai elemző egység vizsgálta.
Tudományos szempontból a Perseverance ennél többet nem tud nyújtani
A Perseverance tudományos csapata szerint a marsi élet valódiságát
CSAKIS A FÖLDRE VISSZAHOZOTT MINTÁKON LEHET IGAZOLNI. "
SHERLOC tehát a Mars-járó speciális vizsgálóműszere egy hosszas űrutazás, majd a Mars pokoli körülményei ellenére megtette, amit vártak tőle. Az Index cikkén túl is jó alkalom, hogy foglalkozzunk ezzel az érdekes, jövőnket meghatározható tudományos témával Kiss László (akadémikus, Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, kutatóprofesszor, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója) segítségével:
A Marsra szállás tudományos és technikai eredményei - Kiss László (2021)
2021, InfoRádió Aréna című műsor - videó ideje: ~ 46 percVégül pedig tárjuk fel olyan összefüggéseket, amikkel nem foglalkoznak a felfedezésről megjelent magyar cikkek: Miért tökéletes név a SHERLOC a NASA analizáló eszközének?
A NASA Mars 2020 küldetésének egyik eszköze a SHERLOC (Scanning Habitable Environment with Raman & Luminesce for Organics & Chemicals), mely a NASA honlapja szerint is a híres nyomozóhoz kötődik. Tulajdonképpen a NASA Perseverance Mars-járójának műszere, amely szerves anyagok után kutat. (Watson nevű kamerával is rendelkezik, míg őmaga egy ultraibolya lézert alkalmaz.) Szóval az irodalomból és filmekből ismert eszes bűnmegfejtőnek az űrkutatáshoz is komoly köze van.
A világhírű irodalmi alak, a londoni Baker Street-en élő nyomozó zseni már megváltoztatta az emberiség sorsát. Itt nem csak arra kell gondolni, hogy emberek millióinak ad kitartást, hitet és esetleg szakmát is, hisz rengetegen mentek miatta rendőrnek, magándetektívnek, bírónak és jogásznak; hanem, hogy Doyle eredeti történeteiben számos nemzet meg van említve és Sherlock akár más nemzetiségű rendőrökkel is szívesen összedolgozik egy-egy ügy megoldása érdekében, és ilyen nemzetközi összefogásra mindig szükség van/lenne Földünkön és az emberiség űrbeli tevékenységeihez... továbbá Holmes a remény jelképe. Forradalmasította a bűnüldözést, nélküle agresszív, kegyetlen világunk még igazságtalanabb és még brutálisabb lenne. Sherlock reményt hoz, valamint értelmesebbé, jobbá változtatja a világot és ez a célja az űrkutatásnak, meg ez kell legyen az emberiségnek is.
Tisztelettel: a Magyar Sherlock Holmes Club
elérhetőség: ÜZENETKÜLDÉS
AJÁNLOTT POSZT: