Sziasztok!
A legtöbb turista így látja Skócia fővárosát:
Edinburgh - 4 perces videó
Fantasztikus és lenyűgöző. Azt azonban kevesebben tudják, hogy ez a hely a világ első UNESCO-irodalmi városa, hiszen itt született a rejtélyes Waverley regények szerzője Walter Scott, vagy ez a hely a varázslatos mese, a Harry Potter írónője J. K. Rowling otthona. Azonban a város lakói, de maga az UNESCO is elsőként említi meg az itteni híres irodalmárok sorában, hogy itt született Sir Arthur Conan Doyle, a Sherlock Holmes történetek megteremtője.
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) 2004-ben nevezte ki a Edinburgh-öt a világ első UNESCO-irodalmi városának.
A közel félmillió lakosú település számos szép könyvtárral és saját irodalmi programmal rendelkezik. Utóbbi az Edinburgh-i Makar, egy költőknek szóló irodalmi pályázat. A nevezők a város érdemeiről nyújthatják be műveiket, melyeket a Scottish Poetry Library, a Scottish PEN, a The Saltire Society, az Edinburgh City Council és az Edinburgh UNESCO City of Literature Trust bírál el.
Szintén a város ad otthont egy pompás irodalmi rendezvénynek, az Edinburgh-i Nemzetközi Könyvfesztiválnak, mely a világ legnagyobb ilyen jellegű irodalmi fesztiválja. Ez minden augusztusban két hétig tart. A fesztivál mintegy 800 szerzőt fogad közel 40 országból, és évente több mint 225 000 látogatót vonz. A neves könyvfesztivál már 1983 óta fogadja látogatóit.
Sherlock Holmes-ról tehát nemcsak a helyiekkel beszélgethetünk el, de a róla szóló könyvekkel találkozhatunk a könyvfesztiválon, könyvesboltokban vagy a bibliotékákban is. Felkereshetjük a Surgeons' Hall Museums épületét, ahol megtekinthetjük Doyle kézzel írt levelét, melyben köszönetét fejezte ki Dr. Joseph Bell professzornak, hogy segített inspirálni őt a világ leghíresebb nyomozójának létrehozásában. Holmes-ról szóló műsorok élvezhetőek az EDFEST-en, ami a világ egyik legnagyobb kulturális fesztiváljának, az Edinburg Festival Fringe keretében zajlik. Továbbá megcsodálhatjuk a zseniális detektív ikonikus szobrát is:
Kapcsolódó posztunk: Sherlock Holmes szobrainak titkai
Végül, de nem utolsósorban büszkén jegyezzük meg, hogy a legendás detektív hegedűjét jótékonykodásra, saját rendezvényein maga az UNICEF (az ENSZ Gyermekalapja) használja. A hangszer szintén kötődik Conan Doyle-hoz meg Edingburg-höz és a róla szóló beszámolónk itt olvasható: Az UNICEF jótékonykodását segíti Sherlock Holmes hegedűje
Tehát ha Skócia fővárosába jutunk ne feledjük, hogy egy csodálatos irodalmi fellegvárban járunk.
Tisztelettel: a Magyar Sherlock Holmes Club
elérhetőség: ÜZENETKÜLDÉS
KAPCSOLÓDÓ POSZT:
Sherlock Holmes a világ egyik legnagyobb kulturális fesztiválján
A CIKK FORRÁSAI:
1, UNESCO (hivatalos honlap) - unesco.org.uk/creative-cities
Explore the UK’s UNESCO Creative Cities / Edinburgh
2, YouTube videó: Edinburgh in 4K (Around The World 4K Channel)
3, Edinburgh City of Literature: cityofliterature.com/edinburgh-makar
The Edinburgh Makar
4, Edinburgh Book Fest (hivatalos oldal) - edbookfest.co.uk
5, Surgeons' Hall Museums: museum.rcsed.ac.uk:
Arthur Conan Doyle's Letter
6, Saját korábbi posztjaink innen a sherlock.blog.hu-ról